W dniu 16.10. 2015r. w godzinach popołudniowych grupa gimnazjalistów z klas I-III, członków Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczestniczyła w zajęciach terenowych wokół obiektu szkolnego. Celem tego wyjścia było rozpoznawanie drzew i krzewów. Gimnazjaliści, którzy interesują się przyrodniczymi aspektami środowiska, a w szczególności różnorodnością organizmów, z wykorzystaniem przewodników rozpoznawali pospolite rośliny. Na bazie żywych okazów rozróżniali rodzaje liści, pędów, owoców, utrwalając ich budowę i funkcje.
Podziwiając piękno jesiennych barw liści, analizowali przyczyny ujawniania się np. żółtych ksantofili, czerwonych i pomarańczowych karotenów czy bordowych antocyjanów. Każdy z uczestników poznawał szczegóły identyfikacji różnych gatunków drzew i krzewów.
Otaczają nas wspaniałe zimozielone drzewa: świerki, jodły, sosny, modrzewie oraz zrzucające liście przed zimą różne gatunki klonów: polne, jawory, zwyczajne, jesionolistne; dęby: szypułkowe, bezszypułkowe i czerwone; jesiony wyniosłe; graby; wiązy; topole: czarne i osiki; wierzby: kruche, iwy i białe; robinie akacjowe; olsze: czarne i szare; jarzębina zwyczajna i jarząb mączny. Zachwycają nas kolorowe krzewy kaliny koralowej, dzikiej róży, głogu, śliwy tarniny, berberysu czy leszczyny.
To ogromne piękno i bogactwo, jakie oferuje nam przyroda, jest w naszym bezpośrednim zasięgu – wokół nas. Zachęcamy do poznawania tej niezwykłej różnorodności i nabywania umiejętności jej rozróżniania.
Uczniowie zdobyta wiedzę wykorzystają w różnych konkursach wiedzy, ale również świadomi walorów przyrodniczych, będą dbać o ich zachowanie.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu profilaktycznego „Potyczki z przyrodą” we współpracy z GKRPA w Gilowicach w ramach pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego młodzieży.
Organizatorem i przewodnikiem był n-l biologii w gimnazjum- Krystyna Krzak