i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.
Miesiąc: marzec 2018
Zmartwychwstał Pan Alleluja
W nastrój Świąt Wielkanocnych wprowadzili nas uczniowie z klasy 7 a ze wsparciem kolegów i koleżanek z klasy 4 b i 5 b pod okiem p. Sabiny Michalskiej – Pasko i p. Beaty Zyzak.
Nadchodzą Święta Wielkanocne, które zawsze niosą wielką nadzieję
i przesłanie zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią.
Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy życzyć,
aby atmosfera Wielkiej Nocy pełna była szczególnej radości i pokoju,
zgody i pojednania, otwarcia na potrzeby innych.
Niech ten szczególny czas odkryje w nas zdolność do przebaczania
i napełni nowymi siłami w realizacji zamierzeń i celów.
Święto Patrona Szkoły
23 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Patrona Szkoły, Tadeusza Kościuszki przygotowana przez uczniów klasy VI b pod okiem wychowawcy pani Justyny Błachut.
Śladami książki i druku w Cieszynie
W dniu 13 marca 2018 roku grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do Cieszyna pod opieką pań Lidii Harędzińskiej i Beaty Zyzak. Odwiedziliśmy Książnicę Cieszyńską, gdzie dzieci wzięły udział
w warsztatach „Epoka książki rękopiśmiennej”. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią pisma i materiałem pisarskim oraz pisać na tabliczkach woskowych i glinianych.
Z Książnicy przeszliśmy do Muzeum Drukarstwa, gdzie oprócz zwiedzania i zaznajomienia się
z mechanizmami powstania książki dzieci mogły stworzyć własną grafikę.
Mijaliśmy po drodze wiele ciekawych miejsc w Cieszynie np. budynek Teatru, budynek na którym został namalowany portret Ireny Sendlerowej, której ROK obchodzimy obecnie oraz kaplicę
pod wezwaniem świętego Mikołaja w Cieszynie, romańską rotundę zbudowaną w XI wieku, pełniącą funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego a która widnieje na naszym banknocie 20 zł.
Powiatowy Konkurs Recytatorski w Żywcu
Powiatowy Konkurs Recytatorski w Żywcu
W dniach 13-15 marca 2018 roku w Miejskim Centrum Kultury odbyły się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli, Szkół Podstawowych i Gimnazjów zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Jury w składzie: Jadwiga Grygierczyk – przewodnicząca, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Maria Suprun – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Andrzej Mróz – polonista dokonało przesłuchań 172 osób zgłoszonych do Konkursu.
Zespół Szkół w Gilowicach reprezentowali: Maciej Pasko, Aleksander Herbuś, Antoni Kastelik, Aleksandra Górny, Weronika Kasprzyk, Natalia Stokłosa, Daria Kudzia, Dominik Micor, natomiast Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach: Radosław Kastelik, Bartłomiej Herbuś i Piotr Herbuś.
W tym roku laury dla Gilowic zdobyli: Maciej Pasko, Antoni Kastelik, Bartłomiej Herbuś i Piotr Herbuś (wyróżnienia), Dominik Micor (III miejsce) oraz Aleksander Herbuś (I miejsce). To kolejny rok, w którym recytatorzy z Gilowic zdobywają najwięcej nagród spośród wszystkich szkół powiatu żywieckiego. GRATULUJEMY!
AKH
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
Zabawy Karnawałowe.
Święto recytacji w Gilowicach
Święto recytacji w Gilowicach
Ni to artykuł, ni to sprawozdanie
Na pewno nie wzór formy wypowiedzi na egzamin;)
Wszelkie powtórzenia i błędy językowe zamierzone;)
Wrzesień
Zgoda od Dyrekcji Zespołu Szkół w Gilowicach – pani Anny Satławy, Zofii Kastelik na zorganizowanie imprezy. Zgoda pani Kamili Urbaniec na wsparcie finansowe pomysłu. Ogromne podziękowania od wszystkich nauczycieli, dzieci i młodzieży oraz od organizatora warsztatów!
Wrzesień, październik
Pierwsze rozmowy z Martą Ormaniec, Rafałem Sawickim i Jerzym Dziedzicem. Długie rozmowy telefoniczne z panem Piotrem Piechą – wielkim przyjacielem naszej szkoły. Konsultowanie wszystkich pomysłów, omawianie najistotniejszych kwestii. Panie Piotrze, bez Pana tego spotkania by nie było! Z serca dziękuję!
Listopad, grudzień.
Telefony, telefony, telefony. Dużo ciepłych słów i zachęta do podejmowanych działań zwłaszcza od Anny Duraj-Micor. Drukowanie zaproszeń, plakatu. Jak zwykle niezawodny Pan Paweł Targosz! Dziękuję!
Styczeń
Stworzenie strony internetowej „Warsztaty dla nauczycieli powiatu żywieckiego”. Brawa dla Administratora za pomysł i realizację! Wysyłanie zaproszeń i od razu pierwsze zgłoszenia. Szczególnie miłe te z sąsiedniej szkoły, ze Ślemienia! Szczególne podziękowania dla Pani Ewy Kastelik i reszty ekipy!
Luty
Wybieranie tekstów do recytacji. Łowienie ochotników do pracy z prawdziwymi aktorami przy specyficznej publice – nauczycielach z powiatu żywieckiego.
15.02.2018 r.
Gorąca linia z aktorami. Pierwsze oznaki stresu u recytatorów i organizatorów. Praca uczennic z klasy IIb Gimnazjum w Gilowicach w tworzeniu wystawy zdjęć. Podziękowania dla: Anny Biegun, Pauliny Broneckiej, Klaudii Firlej, Patrycji Górnej, Julii Małysiak, Justyny Marszałek, Julii Stokłosy.
16.02.2018 r.
14.00-18.00 Akcja pt. „Szkoła do góry nogami”;) Pan Włodzimierz Fluder i chłopaki w akcji noszenia stelaży, krzesełek, stolików. Tworzenie dekoracji na korytarzu. Wynoszenie stolików i ławek z oddziału przedszkolnego. Zamiana sal lekcyjnych w sale kawiarniane. Mnóstwo pracy uczniów klasy IIb (Anny Biegun, Pauliny Broneckiej, Klaudii Firlej, Patrycji Górnej, Julii Małysiak, Justyny Marszałek, Adriana Gawrona, Tymoteusza Kameckiego, Wiktora Ormańca, Mirosława Targosza), Kacpra Małysiaka z IIa pod dowództwem Pani Ewy Marek – studentki filologii polskiej ATH i praktykantki w naszej szkole. Dziękuję!
20.00 – Pan Rafał Sawicki w szpitalu. Czy przyjedzie?
17.02.2018 r.
8.00 – niezawodna ekipa z IIb na miejscu! Woda, cukier, kawa, herbata, ciasto.
8.15 – punktualny jak zawsze Pan Piotr Piecha!
8.30 – pierwsza pani nauczycielka – pani Ewa Kastelik, potem kolejne panie witane przez uczniów. Zachwyty naszym odziałem przedszkolnym i dekoracjami wykonanymi przez naszych nauczycieli.
8.40 – jest i Marta Ormaniec! Przyjechała z Warszawy specjalnie na sobotę, upchnęła nasze warsztaty między jedną a drugą próbą w Teatrze Dramatycznym. Pani Marto, trzymamy kciuki!
8.45 – mimo że to sobota, kolejny nauczyciel w szkole, Pan Paweł Targosz – fotoreporter – na miejscu.
9.00 – zaczynamy zajęcia z dykcji i emisji głosu. Pan Piotr oprowadza panie po szkole w poszukiwaniu najlepszego miejsca do recytacji, omawia podstawowe zasady pracy z młodymi artystami. Panie nie chcą kończyć zajęć! Będzie pierwsze opóźnienie.
9.20 – są! Pan Jerzy Dziedzic jako szofer kontuzjowanego Pana Rafała Sawickiego. Radość, uściski, powitania.
9.30 – szkolny korytarz zapełnia się dziećmi i młodzieżą biorącą udział w zajęciach. Będą warsztaty recytatorskie z Jerzym Dziedzicem, warsztaty z autoprezentacji dla najzdolniejszych uczniów z Panem Piotrem Piechą, eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Żywcu pod surowym okiem Pani Marty Ormaniec. Dzieje się!
9.45 – przybywają gospodynie obiektu: Anna Satława i Zofia Kastelik. Znak, że za chwilę oficjalne rozpoczęcie imprezy.
10.15 – oficjalne rozpoczęcie „Warsztatów dla nauczycieli powiatu żywieckiego” wraz z imprezami towarzyszącymi.
10.20 – prezentacje recytatorów. Rozpoczyna Małgosia z Łodygowic. Serdeczne podziękowania dla Rodziców za „wypożyczenie” córki do występu dla nauczycieli! Potem na scenie stoją już nasi uczniowie. Wielkie brawa za odwagę i godne reprezentowanie naszej szkoły dla: Zuzanny Kolonko, Radosława Kastelika, Darii Kudzi, Piotra Herbusia, Poli Jodłowiec, Dominika Micora. Recytatorów przedstawia Pani Marta Ormaniec. Pan Rafał Sawicki notuje uwagi i spostrzeżenia, którymi potem podzieli się z paniami nauczycielkami. Szczególne podziękowania dla Antoniego Kastelika, który uczestniczył aż w trzech warsztatach i był prawdziwą gwiazdą spotkania.
10.20-11.10 – warsztaty z dykcji dla naszych recytatorów. Rozgrzewka przed konkursowymi zmaganiami – prowadzi Jerzy Dziedzic.
10.20-13.15 – warsztaty z autoprezentacji. Kultura słowa, kultura zachowania dla młodych ludzi. Tak bardzo tego dziś brakuje. Pan Piecha nie tylko jako aktor, ale także jako mentor, reżyser i operator kamery. Niespożyta energia, ciepło i wyrozumiałość!
11.10 – kolejne zajęcia. Panie z klas 0-3 ćwiczą z pracę z tekstami lirycznymi z Jerzym Dziedzicem. Na scenie Zuzia Kolonko i Antek Kastelik. Panie nauczycielki obserwują, pytają, notują. W tym samym czasie Pan Rafał Sawicki ćwiczy z młodzieżą: Dominikiem Micorem, Darią Kudzią i Polą Jodłowiec. Kolejne zajęcia, które się przedłużają – kawa stygnie. Panie nauczycielki – mimo że sobota – uczą się, podpatrują metody pracy aktorów, słuchają uwag i bardzo chwalą dzieci za zaangażowanie, pracę i kulturę osobistą. Jestem dumna z naszych uczniów! Wszystkich! Tych, którzy recytują i tych, którzy organizują ze mną tę imprezę! Coraz mniej takich dzieciaków! Trafiłam na okazy wyjątkowe!
12.45 – po kawie wypitej w biegu, na stojąco, kolejne zajęcia. Panie uczące w klasach IV-VII i w gimnazjum obserwują Julię Micor i Janusza Górnego. Zajęcia prowadzi Pan Jerzy, niestrudzony, pełen werwy, a przecież wieczorem gra w spektaklu „Kogut w rosole”! Pan Rafał pracuje z Antkiem Kastelikiem i Piotrkiem Herbusiem. Czasami zapomina o stłuczonym barku, gestykuluje, syka z bólu i dalej prowadzi zajęcia. Znowu brakuje czasu. Warsztaty kończą się z opóźnieniem! Mimo że w domu sprzątanie, niektóre z pań jeszcze rozmawiają z aktorami, pytają, szukają inspiracji. Jest w końcu czas na wspólne zdjęcia.
13.40 – zakończenie spotkania. Od wszystkich dla wszystkich życzenia powodzenia na konkursach recytatorskich!
14.00- Omówienie wyników Szkolnego Konkursu Recytatorskiego z Panią Martą Ormaniec. Wyniki w poniedziałek.
14.00-15.00 – wielkie sprzątanie niestrudzonej ekipy z IIb, której pomagają chłopcy z klasy VIIb: Dawid Lociński, Wiktor Raczek, Dominik Pochopień i Piotrek Sulżyk. Szczególne słowa wdzięczności dla Tymka Kameckiego. Biedne panie z obsługi – Wiesławy Gąsiorek i Ewy Rozumek – w sobotę w pracy. Bardzo dziękuję za zrozumienie, że czasami naprawdę WARTO!
DZIĘKUJĘ!
Agnieszka Kastelik-Herbuś
Zapisy na rok szkolny 2018/2019 – INFORMACJA
INFORMACJA!
Dyrektor Zespołu Szkół w Gilowicach ogłasza zapisy dzieci:
- do klas pierwszych szkoły podstawowej dzieci urodzone w roku 2011.
- do oddziałów przedszkolnych dzieci 6 -letnie podlegające obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego – rocznik 2012
- do podziałów przedszkolnych dzieci 5 – letnie – na pięć godzin zajęć dydaktycznych.
- możemy do oddziału przyjąć dzieci 4 – letnie pod warunkiem wolnych miejsc. Najpierw musimy zagwarantować miejsca dla 6 i 5 latków.
Zapisów prosimy dokonać na specjalnych formularzach w sekretariacie szkoły w godz. od 8.00 – 15.00.
Szczegółowe warunki pobytu w oddziałach przedszkolnych dzieci młodszych będą uzgadniane z organem prowadzącym (pobyt dziecka powyżej 5 godzin dziennie).
Ze względów organizacyjnych (przygotowanie projektu organizacyjnego) prosimy o dokonanie zapisów dzieci do 28 marca 2018 r.
Dyrekcja ZS Gilowice
” Król Maciuś I” w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie naszej szkoły oprócz korzystania z nowego księgozbioru biorą udział w różnych projektach. W związku z tym 23 lutego 2018 roku grupa 23 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Gilowicach pod opieką pań: Beaty Zyzak i Lidii Harędzińskiej wzięła udział w wyjeździe do Teatru Banialuka w Bielsku – Białej na spektakl „Król Maciuś I” oraz do Książnicy Beskidzkiej, aby ją zwiedzić i wziąć udział w warsztatach „Co dziś gramy?”, „Co się kryje za kurtyną?” – Historia bielskich teatrów. Bilety do teatru zostały sfinansowane przez GKRPA w Gilowicach.