Obóz Naukowy w Krakowie

    

 

Sprawozdanie z pobytu na obozie naukowym w dniach 17-19 maja 2018 r.

 

 

Uczestnicy obozu naukowego:

 

Jagoda Słonka, Zuzanna Duś, Weronika Kasprzyk, Krzysztof Lejawka, Łukasz Stanaszek, Kinga Zych, Zofia Bylica, Piotr Herbuś, Łukasz Jodłowiec, Natalia Stokłosa, Aleksandra Górny, Wiktoria Salachna, Aleksandra Biernatek, Mikołaj Malina, Zuzanna Luber, Wiktoria Mach, Natalia Mazurek, Kacper Świerczek, Paweł Salachna, Joanna Kastelik, Julia Pyclik, Martyna Salachna, Radosław Kastelik, Katarzyna Wnętrzak.

 

17 maja, dzień pierwszy.

 

            Rozpoczęliśmy mszą świętą. Potem pakowanie walizek do autobusu i ubrań galowych do samochodu. W końcu ruszamy. W Krakowie czeka już na nas profesor Stanisław Sroka, nasz dobrodziej i opiekun oraz pani przewodnik Maria Krupa.

            Najpierw idziemy do Wieży Ratuszowej. Wdrapujemy się po stromych schodach na górę, rozpoznajemy bezbłędnie styl gotycki, słuchamy o historii Krakowa. Na koniec dostajemy drobny upominek, w końcu jesteśmy wyjątkową grupą na zaproszenie wyjątkowego gospodarza – profesora Sroki.

            Potem przenosimy się w czasie i zwiedzamy Rynek Podziemny. W tym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trudno się nudzić. Jest interaktywnie i ciekawie. Ekspozycja działa na wyobraźnię i zmysły. Po takiej dawce historii trzeba dostarczyć sił ciału. Idziemy do wiadomej restauracji na posiłek. Cały czas towarzyszy nam profesor Stanisław Sroka.

            Kolejnym punktem programu jest wizyta w Muzeum Narodowym. Czeka tam na nas świat średniowiecznych wojowników. To lekcja o rycerstwie w otoczeniu mieczy, zbroi i kopii. Przewodnik opowiada o historii, kulturze rycerskiej i przywołuje związki frazeologiczne, które pozostały w naszej kulturze do dziś. Świetna powtórka z historii i języka polskiego.

            Późnym popołudniem docieramy do naszego pensjonatu. W końcu można troszkę odpocząć i nabrać sił przed wieczorną wizytą w Aquaparku. Potem kolacja i szaleństwa w wodzie. Wracamy do pokojów o 22.00. Wiadomym jest, że cisza nocna będzie miała opóźnienie;)

 

18 maja, dzień drugi

 

            Pobudka musiała być wcześnie, ponieważ już o 9.00 mieliśmy zajęcia w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris”, gdzie czekał na nas mgr Michał Młynarczyk  –
zastępca dyrektora ds. administracyjno-finansowych. Sam budynek robi na nas ogromne wrażenie, przystępny wykład pana Michała trafia do każdego, nawet najbardziej opornych na wiedzę z fizyki i chemii;) Pojawiają się pierwsze deklaracje, że fajnie byłoby tu kiedyś pracować.

            Z „Solarisa” musimy przejechać do centrum Krakowa na posiłek, co nie jest proste, ponieważ władzę w Krakowie mają studenci i właśnie wstrzymali ruch. Poznajemy klimat Juwenaliów. Kiedyś to my będziemy studentami. Oj, będzie się działo;)

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Hystorylandzie. To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie historii uczy się przy pomocy klocków Lego. Chyba na wszystkich największe wrażenie robi makieta z bitwą pod Grunwaldem. Suche zdania z książki do historii ożywają; wiemy już, gdzie stał Jagiełło, a gdzie Ulrich von Jungingen; dociera do nas, że to naprawdę jedna z największych bitew średniowiecza. Przy makiecie z Sukiennicami pan przewodnik wspomina o trzech założycielach Hystorylandu, fanach klocków i miłośnikach historii. Nawet nie przypuszczamy, że za chwilę będziemy mogli poznać dwóch z nich, porozmawiać o naszych uwagach i sugestiach. Właściciele naprawdę kochają to, co robią i chcą, by Hystoryland był jak najlepszy. Wizytę i rozmowę kończmy pamiątkowym zdjęciem!

            Zaczynamy być zmęczeni, a najważniejsze punkty programu dopiero przed nami. Jesteśmy gośćmi naszego rodaka – doktoranta Piotra Kołpaka – na wykładzie o heraldyce. Wielu z nas idzie ze spuszczonymi głowami, obawiamy się strasznych nudów. Zniechęceni zasiadamy do ławek. Znowu historia;) Okazuje się jednak, że wykład jest ciekawy i w przystępny sposób pokazuje, że wszystko, nawet kluby piłkarskie, korzystają ze … średniowiecznych tradycji. 

            Po wykładzie następuje sprawdzian ze sprawności fizycznej i organizacji uczestników obozu. Dotarły ubrania galowe. Trzeba się szybko przebrać, wyprostować włosy (dziewczyny) i zawiązać krawaty (chłopcy). W końcu odświeżeni, i troszkę zdenerwowani, idziemy do Kolegiaty św. Anny, gdzie czekają na nas: rodzice, panie dyrektor, przedstawiciele Urzędu Gminy i nasi księża.

            W tym samym czasie w auli Collegium Novum trwają gorączkowe przygotowania do gali. Rozkładane są dyplomy i prezenty, trwają ostatnie konsultacje w sprawie scenariusza imprezy. Pani fotograf sprawdza oświetlenie i możliwość jak najlepszych ujęć, pan Piotr Piecha ustawia kamerę.  Nad wszystkim czuwa profesor Sroka.

            O 17.00 rozpoczyna się gala. Aula z oryginalnymi obrazami Jana Matejki robi na nas ogromne wrażenie. Czujemy się wszyscy bardzo wyjątkowo. Uroczystość rozpoczyna Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który śpiewa dwie bardzo ważne pieśni „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus igitur”. Potem wszystkich wita profesor Sroka, który opowiada o miejscu, w którym jesteśmy. Następnie przemawiają kolejno: dziekan Wydziału Historii – prof. dr. hab. Jan Święch, wójt Gminy Gilowice – Leszek Frasunek, przewodniczący Rady Gminy – Ireneusz Jędrysek, pani dyrektor – Anna Satława i pani wicedyrektor – Zofia Kastelik.

            Następnie narodzeni zostają najlepsi z nas. Jagoda Słonka otrzymuje nagrodę dziekana i nagrodę wójta;  Zuzanna Duś, Weronika Kasprzyk, Krzysztof Lejawka, Łukasz Stanaszek,Kinga Zych zostają uhonorowani nagrodami p

 

rezesa IPN-u dr. Jarosława Szarka, które wręcza profesor Sroka.

            Honorowy patronat nad innowacją „Naprawdę warto się uczyć” objął Stanisław Szwed –  sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na gali sekretarza reprezentuje pan Maksymilian Pryga, który odczytuje list skierowany do najlepszych uczniów. Następnie wszyscy uczestnicy gali zostają obdarowani dyplomami i nagrodami. Następują gratulacje i uściski dłoni. Rodzice mogą być bardzo dumni ze swoich dzieci.

            Po uroczystej gali wszyscy udają się do Camera Cafe na kawę, ciasto i lody. Dzień dla wszystkich kończy się bardzo późno; dla dzieci, które jedzą obiad o 21.30 i dla rodziców, którzy wracają z gali tuż przed północą.

            To był bardzo intensywny dzień.

 

19 maja, dzień trzeci

 

            W sobotę wyjątkowo mogliśmy dłużej pospać, ponieważ zwiedzanie Wawelu mieliśmy dopiero o 10.00.  W seminarium czekał już nasz rodak – ks. dr Bogusław Kastelik, który zaprowadził wszystkich do siedziby polskich królów i oprowadził po Katedrze Wawelskiej. Ksiądz doktor dbał, by wizyta na Wawelu była nie tylko poświęcona faktom i datom, ale także nauce patriotyzmu. Po zwiedzaniu okazało się, że ksiądz Bogusław … zaprosił wszystkich na lody. To chyba jedyny przypadek w historii, gdy przewodnik wynagradza słuchających;) Naprawdę „Warto się uczyć!”.

            Po kolejnej dawce faktów konieczny był posiłek, by mieć dużo sił na kolejną atrakcję, czyli Gojump. Godzina skakania to było to, czego nam było potrzeba! Mózg potrzebuje czasami odpoczynku. Teraz byliśmy gotowi na kolejną dawkę wiedzy w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Najpierw oglądaliśmy z panią przewodnik kolejne urządzenia i doświadczaliśmy na sobie zjawisk fizycznych, a na koniec wzięliśmy udział w lekcji „Zabawy z ciśnieniem”. Dwie godziny ze zjawiskami fizycznymi minęły nie wiadomo kiedy.

            Teraz czekał nas kolejny test ze sprawnego przebierania się w stroje galowe w ekstremalnych warunkach, czyli autobusie;) Daliśmy radę i o 18.20 byliśmy przed Teatrem Ludowym, gdzie czekał na nas niezawodny Piotr Piecha. W kawiarni teatralnej mogliśmy odpocząć, zjeść pizzę i napić się soku, który ufundował dla nas pan Piotr. Następnie udaliśmy się na widownię, by obejrzeć spektakl, a po przedstawieniu mogliśmy wejść na scenę, usiąść na sofie i fotelu, które stanowiły dekoracje i zobaczyć kulisy. Stanie na scenie zawsze jest niesamowite!

            O 22.00 pożegnaliśmy się z panem Piotrem,  wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się do Gilowic.

            To były intensywne trzy dni!!!

 

 

           

     

Innowacja pedagogiczna

 

                 Zespół Szkół w Gilowicach

 

 

Non scholae sed vitae discimus

 

 

Naprawdę warto się uczyć!

Innowacja pedagogiczna

 

realizowana przez:

dr Agnieszkę Kastelik-Herbuś – polonistę

mgr Kamilę Urbaniec – pedagoga szkolnego

mgr. Tomasza Chamerę – katechetę

mgr. Pawła Targosza – plastyka, anglistę

                                                                                                                   Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Andrzeja Apostoła

w Gilowicach

 

 

 

 

 

 

 

 

   Uzasadnienie

Uczeń jest człowiekiem nieukształtowanym, jest masą, z której formuje się osoba dorosła  z określonym zasobem wartości, w które wierzy i które wprowadza w życie. Czynników wpływających na tworzenie się dorosłej jednostki jest wiele. Wśród nich nie do przecenienia jest dom rodzinny i hierarchia wartości wpojona małemu dziecku. Ogromną rolę odgrywają środki masowego przekazu, technologia informacyjna, wzorce propagowane w mediach, a zwłaszcza w Internecie. Równie ważne (a na pewnym etapie życia może nawet najważniejsze) jest środowisko, w którym młody człowiek wzrasta, grupa rówieśnicza i autorytety, osoby charyzmatyczne zaangażowane w wychowanie  i rozwijanie dziecka.

Zdolny, ambitny uczeń przeciętnej szkoły publicznej ma nieograniczony dostęp do masowej informacji, przy czym jego umiejętność selekcji i krytycznego podejścia do propagowanych wartości (antywartości) jest nikła. Zdolny, ambitny uczeń przeciętnej szkoły publicznej styka się z grupą rówieśników bardzo różnorodną i bardzo różnym podejściem do rozwijania swoich pasji i zainteresowań naukowych. Zdolny, ambitny uczeń przeciętnej szkoły publicznej niejednokrotnie czuje się wyobcowany wśród przeciętnych rówieśników i pozostawiony samemu sobie przez nauczycieli poświęcających czas osobom z różnego rodzaju opiniami PPP, problemami natury emocjonalnej czy dydaktycznej.

Zespół Szkół w Gilowicach jest szkołą publiczną, która niejednokrotnie starała się pomagać zdolnym, ambitnym uczniom. Spośród wielu podejmowanych działań w tej sferze wymienić można chociażby ufundowane od 2011 roku Stypendium Dyrektora dla najlepszego ucznia, szereg wyjazdów edukacyjnych, warsztatów teatralnych, realizowanych w szkole innowacji pedagogicznych czy projektów unijnych. Były to jednak działania jednostkowe i nieusystematyzowane.

Głównym celem innowacji jest programowe i systematyczne wspieranie uczniów zdolnych i jednocześnie pracowitych, często idących pod prąd, wbrew obecnym modom i hierarchiom wartości. Zwieńczeniem wszystkich działań byłby czterodniowy obóz naukowy w Krakowie.

Inspiracje

 Rozmowy z uczniami i pedagogiem na temat wspierania uczniów zdolnych.

Brak stałego i systematycznego promowania pracy i nauki, uczniów z najlepszymi wynikami w nauce.

Chęć promowania wśród uczniów szkoły wiejskiej i publicznej modelu ucznia elitarnego, odnoszącego sukcesy.

 

Adresaci

Najlepsi uczniowie klas V-VII Zespołu Szkół w Gilowicach

 

Ramy przestrzenne

Zespół Szkół w Gilowicach

Teatr Ludowy w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Ramy czasowe

 

Październik 2017 – maj 2018

 

Współpracownicy

 

prof. dr hab. Jan Święch – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego

prof. dr hab. Stanisław Sroka – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego

dr hab. Zenon Piech

dr Bogusław Kastelik – pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Piotr Kołpak – doktorant, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego

pracownicy naukowi Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris”

Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego w Krakowie

Maria Krupa – przewodnik po Krakowie

Alicja Dyduch – prezes Towarzystwa Miłośników Gilowic

 

Cele

Promowanie nauki i pracy jako wartości niezniszczalnych i niepodważalnych

Wszechstronne rozwijanie i kształtowanie  młodego człowieka

Kształtowanie postaw patriotyzmu –  służba ojczyźnie poprzez naukę i poznawanie historii

Wprowadzenie młodego człowieka w szeroko rozumiany świat nauki i kultury

Doskonalenie sprawności analizy i interpretacji tekstów kultury i ich  krytycznego oceniania

Doskonalenie rozumienia komunikatów o coraz bardziej skomplikowanej organizacji (werbalnych  i niewerbalnych)

Stwarzanie młodemu człowiekowi możliwości prezentacji własnej osoby

Preorientacja zawodowa

 

 

 

 

Plan działań

 

Zadanie do wykonania Termin realizacji Osoby odpowiedzialne
Opracowanie innowacji 09.2017 Agnieszka Kastelik-Herbuś, Kamila Urbaniec,
ks. Tomasz Chamera, ks. Krzysztof Cojda, Paweł Targosz
Opracowanie regulaminu „Obozu naukowego w Krakowie” 10.2017 Autorzy innowacji przy współpracy Dyrekcji oraz Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół         w Gilowicach
Pozyskanie sponsorów 10.2017 – 05.2018 dyrektor – Anna Satława,

wicedyrektor – Zofia Kastelik;

autorzy innowacji

Promowanie innowacji
w środowisku
10.2017 – 05.2018 dyrektor – Anna Satława,

wicedyrektor – Zofia Kastelik;

autorzy innowacji

Zbiórka środków finansowych
na rzecz stypendystów
11.2017 ks. Krzysztof Cojda, ks. Tomasz Chamera
Monitorowanie postępów
w nauce
10.2017 – 01.2018 dyrektor – Anna Satława,

wicedyrektor – Zofia Kastelik,

Agnieszka Kastelik-Herbuś

Wybór najlepszych uczniów szkoły – praca komisji

wg Regulaminu

02.2018 dyrektor – Anna Satława,

wicedyrektor – Zofia Kastelik, autorzy innowacji oraz Rada Pedagogiczna

Udział w Seminarium „Sztuka recytacji dla nauczycieli                i uczniów” 02. 2018 r. Agnieszka Kastelik-Herbuś, Paweł Targosz
„Wyrazić siebie” – warsztaty
z autoprezentacji
02.2018 r. Piotr Piecha
Przygotowanie obozu naukowego 02.2018 – 05.2018 Agnieszka Kastelik-Herbuś,

ks. Tomasz Chamera

Spotkanie organizacyjne
z rodzicami
04.2018 dyrektor – Anna Satława,

wicedyrektor – Zofia Kastelik,

 autorzy innowacji

Przygotowanie gali

w Collegium Novum

04. 2018 -05.2018 prof. dr hab. Jan Święch,

prof. dr hab. Stanisław Sroka, Piotr Piecha, Agnieszka Kastelik-Herbuś, Tomasz Chamera, Paweł Targosz

Wyjazd na obóz naukowy 17.05-19.05. 2018 Agnieszka Kastelik-Herbuś,

ks. Tomasz Chamera

Uroczysta gala podsumowująca 18.05.2018 Piotr Piecha, autorzy i współpracownicy innowacji
Sprawozdanie z innowacji, rozliczenie innowacji 05.2018-06.2018 autorzy innowacji
Ewaluacja innowacji 05-06. 2018 Agnieszka Kastelik-Herbuś, Paweł Targosz

 

 

Obóz naukowy – plan pobytu w Krakowie

Dzień I czwartek 17 maja
6.45-7.15 Msza święta w kościele w Gilowicach.
7.30 Wyjazd do Krakowa.
9.30-10.30 Zwiedzanie  Rynku z przewodnikiem i prof. dr. hab. Stanisławem Sroką
10.30-12.00 Muzeum w Podziemiach + Wieża Ratuszowa.
12.00-13.00 Czas wolny.
13.00-14.00 Przejście ulicami Krakowa z przewodnikiem i prof. dr. hab. Stanisławem Sroką
14.00-16.00

 

Muzeum Narodowe „Broń i barwa w Polsce” – lekcja muzealna „Rycerz i jego zbroja”.
16.00-18.30 Zakwaterowanie w Pensjonacie „Pola” + obiadokolacja.
19.00-21.00 Aqua Park.
22.00 Cisza nocna.
Dzień II piątek 18 maja
  Śniadanie.
9.00-10.30 Zajęcia w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” wraz  z prof. dr. hab. Stanisławem Sroką
11.00-12.00 Czas wolny.
12.30-14.00 Hystoryland
14.15.-15.00 Zajęcia z dr. Piotrem Kołpakiem
15.00-16.45 Przygotowanie do mszy i gali.
16.00-16.45 Msza w Kolegiacie św. Anny.
17.00-18.30 Gala wręczenia pamiątkowych dyplomów lub stypendiów finansowych oraz stypendiów.
18.30-19.30 Wspólna kawa.
20.30 Obiadokolacja.
Dzień III sobota 19 maja
7.30 Msza święta.
8.00-9.00 Śniadanie.
10.00-12.00 Zwiedzanie Wawelu  z dr. Bogusławem Kastelikiem.
12.00-13.00 Czas wolny.
14.00-15.00 GoJump.
16.15-18.00 Ogród Doświadczeń (lekcja „Zabawy z ciśnieniem”).
18.20-19.30 Relaks w Teatrze (wspólna pizza).
19.30 Spektakl w Teatrze Ludowym w Krakowie.
22.00 Pamiątkowe zdjęcie z aktorami grającymi w przedstawieniu.
24.00 Powrót do Gilowic

 

Oczekiwane efekty:

 wzrost świadomości młodego człowieka,

promowanie w szkole i środowisku lokalnym uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce,

zapewnienie wszechstronnego rozwoju młodego człowieka,

poszerzenie wiedzy uczniów,promowanie w środowisku lokalnym osób, które osiągnęły sukces naukowy.

 

 

Ewaluacja innowacji

 

         Zajęcia z filmu ewaluowane będą przy pomocy takich narzędzi, jak:

– „tarcza strzelecka”, która polega na zaznaczaniu przez uczniów swojego udziału na zajęciach  w odpowiednim miejscu na tarczy podzielonej na pola odpowiednio: sens wyjazdu, mój rozwój, organizacja, atmosfera

– „kosz na śmieci i walizka” – umieszczone na tablicy lub ścianie symbole śmietnika i walizki są miejscem, gdzie uczniowie po zajęciach przyczepiają małe karteczki z odpowiedzią na pytania:

„Co Ci się podobało i chciałbyś zabrać ze sobą?”

„Co Ci się nie podobało i co chciałbyś wyrzucić z pamięci?”

– wystawa zdjęć (fotoreportaż) i opinii uczestników obozu na szkolnych korytarzach.

            Pisemne formy ewaluacji to ankieta, której poddani zostaną uczestnicy obozu naukowego oraz ich rodzice. Wnioski z tych działań zostaną przedstawione Radzie Pedagogicznej oraz rodzicom     i uczniom. Formą ewaluacji będą także zdjęcia i filmiki stworzone przez uczniów, które będą zaprezentowane na korytarzu szkolnym.

 

Lista osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w obozie naukowym

17-19 maja 2018 r.

L.p Imię i nazwisko klasa Średnia ocen
1.        Słonka Jagoda VIa 5,25
2.        Duś Zuzanna Va 5,17
3.        Kasprzyk Weronika Va 5,17
4.        Lejawka Krzysztof Vb 5,17
5.        Stanaszek Łukasz VIb 5,17
6.        Zych Kinga VIb 5,17
7.        Bylica Zofia Vb 5,08
8.        Herbuś Piotr VIa 5,08
9.        Jodłowiec Łukasz Va 5,0
10.    Stokłosa Natalia Va 5,0
11.    Górny Aleksandra Vb 5,0
12.    Salachna Wiktoria Vb 5,0
13.    Biernatek Aleksandra Va 4,92
14.    Malina Mikołaj VIa 4,92
15.    Luber Zuzanna VIIa 4,87
16.    Mach Wiktoria VIIa 4,87
17.    Mazurek Natalia Va 4,83
18.    Świerczek Kacper Va 4,83
19.    Salachna Paweł Vb 4,75
20.    Kastelik Joanna VIa 4,75
21.    Pyclik Julia Va 4,67
22.    Salachna Martyna Vb 4,67
23.    Kastelik Radosław VIa 4,67
24.    Wnętrzak Katarzyna VIa 4,67

 

      

ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Naród, który nie zna swojej historii będzie zmuszony przeżyć ją na nowo”

Pod tym hasłem 9 maja 2018 roku uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 6 a pod czujnym okiem wychowawczyni p. Haliny Górnej przybliżyli nam tematykę tego wielkiego wydarzenia.

Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego ”English – why not?” w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Gilowicach

Za nami ósma już edycja tego cieszącego się zainteresowaniem uczniów konkursu.      W tym roku trzy szkoły podstawowe: z Gilowic, Rychwałdu i ze Ślemienia spotkały się          w Zespole Szkół w Rychwałdzie dnia 27 kwietnia.

English – why not?” to konkurs nietypowy. Zamiast tradycyjnego testu sprawdzającego znajomość zasad gramatycznych, uczestnicy co roku rywalizują  ze sobą w sześciu kategoriach. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu była Polska i bycie Polakiem. Uczniowie mieli do wykonania pracę plastyczną – plakat ilustrujący temat „Jestem Polakiem, jestem z Polski”, wzięli udział w multimedialnym quizie z wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego, w konkursie karaoke,  w słuchaniu piosenki oraz krótkiego filmu, odegrali scenki z serii legendy polskie, „Kocham Cię Polsko”, reklama Polski , a także udzielali odpowiedzi na pytania ekspertów. 

W składzie jury konkursu zasiadły panie: Katarzyna Pietraszko – nauczyciel języka angielskiego w SP w Kocierzu, Patrycja Marszałek – studentka filologii angielskiej, Agnieszka Knapek – nauczyciel ZS w Rychwałdzie. W przerwie konkursu uczniowie raczyli się pysznymi przekąskami i sokami, za które dziękujemy gospodarzom.  

W czasie konkursu dzieci świetnie się bawiły. Jurorzy podkreślili, iż poziom wiedzy i przygotowania uczniów był bardzo wysoki, za co należą się wyrazy uznania dla gospodyni konkursu, Marty Karczewskiej, jak również  wszystkich opiekunów konkursu: Joanny Glas i  Edyty Słonki – nauczycielek z ZS w Ślemieniu oraz Moniki Kosiec i Beaty Stanaszek – opiekunek z ZS w Gilowicach.

Nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki: I miejsca w kategoriach: scenka (ex equo), pytania eksperta (ex equo), plakat, II miejsca w kategoriach: quiz, słuchanie i karaoke. GRATULUJEMY wspaniałych wyników!

 

Monika Kosiec

Obchodów Światowego Dnia Ziemi ciąg dalszy

W dniu 26.04.2018roku odbyło się podsumowanie obchodów DNIA ZIEMI pod hasłem”Świat bez plastikowych odpadów”. W różnorodnych działaniach wzięli udział uczniowie klas VII SP i II i III Gimn. Koordynatorem była p. Krystyna Krzak.  Na apel okolicznościowy składały się: 

  • inscenizacja pn. „Fatalna ósemka”
  • filmik o działaniach ekologicznych w kl. VII SP i II i III Gimn. przygotowany przez Agnieszkę Kasprzyk z kl. III a Gimn.
  • moda ekologiczna przygotowana przez uczennice kl. VII a, b
  • rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych

Działania towarzyszące:

  • 11.04 miały miejsce warsztaty plastyczne „Świat bez plastikowych odpadów
  • 20.04 – spacer foto – eko połączony ze sprzątaniem okolicy
  • 23.04 – sadzenie drzewek wokół szkoły
  • całoroczna zbiórka surowców wtórnych